Pięknie prezentujące się piernikowe choinki to idealna, jadalna dekoracja na świąteczny stół, a także świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Do przygotowania choinek potrzebne są specjalne wykrawaczki w formie gwiazdek lub kwiatków o tym samym kształcie jednak w rożnych rozmiarach (ja korzystałam z zestawu foremek-kwiatków gdzie było 6 elementów).
Choinki z Czekoladowych Pierniczków - Składniki: (ok. 6 choinek)
100 g masła170 g miodu
100 g cukru trzcinowego
100 g gorzkiej czekolady
2 jajka
330 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
Lukier:
2 białka jaj
3 szklanki cukru pudru
ok. łyżka cukru pudru do oprószenia
cukrowe perełki (opcjonalnie)
Miękkie Pierniczki z Lukrem - Sposób przygotowania:
Masło, miód, cukier oraz czekoladę podgrzewamy w rondelku do rozpuszczenia składników - studzimy.Jajka ubijamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia, kakao oraz przyprawę do piernika - mieszamy. Na końcu dodajemy wystudzoną czekoladę z masłem, miodem i cukrem - łączymy wszystkie składniki. Gdyby ciasto okazało się zbyt klejące możemy dodać niewielką ilość mąki, jednak nie za dużo. Masę dzielimy na dwie lub trzy części (aby wygodniej nam się rozwałkowywało ciasto) i umieszczamy w zamrażalce na ok. 20 minut (lub w lodówce na ok. 2 godziny).
Ciasto wałkujemy na grubość ok. 3-4 mm (na stolnicy oprószonej mąką).
Z ciasta wykrawamy pierniczki w kształcie kwiatków lub gwiazdek o rożnych rozmiarach. U mnie jedna choinka składa się z 13 elementów (3 x najmniejsze kwiatki, oraz 2 x po pozostałych wielkościach foremek). Pierniki przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 8-10 minut w temperaturze 180 stopni. Pierniczki tuż po upieczeniu są miękkie, więc dopiero po lekkim przestudzeniu ściągamy je z blaszki. Uważajmy, aby nie przypalić ciastek, ponieważ ze względu na ciemną barwę podczas pieczenia nie widać kiedy pierniki zaczynają się rumienić.
Lukier:
Cukier puder przesiewamy. Delikatnie ubijamy białko (trzepaczką, nie mikserem) jedynie do lekkiego zapienienia. Stopniowo, ciągle mieszając dodajemy cukier puder i ucieramy do otrzymania gładkiej konsystencji. Lukier powinien być lśniący i gęsty. Gdyby okazał za rzadki dodajemy więcej cukru pudru, gdy zbyt gęsty - odrobinę wody.
Na największą gwiazdkę wykładamy porcję lukru (ok. łyżeczkę) i przykładamy kolejny piernik tej samej wielkości. Następnie znów wykładamy lukier i przykładamy mniejszy pierniczek, czynności powtarzamy do wyczerpania ciasteczek przygotowanych na jedną choinkę stopniowo zmniejszając porcję wykładanego lukru. Wierzchołek przystrajamy najmniejszą gwiazdką.
Wskazówka: Aby uniknąć ześlizgnięcia się choinki pod wpływem dużej liczby warstw i lukru po zbudowaniu ok. 4 pięter można choinki wstawić na kilkanaście minut do lodówki, aby lukier zdążył zastygnąc. Dopiero następnie tworzymy kolejne warstwy choinek - wtedy z pewnością choineczki wyjdą nam piękne i proste jak z bajki.
Dodatkowo nasze choinki możemy przyozdobić cukrowymi koralikami. W tym celu gotowy lukier (ten sam, którego używaliśmy do sklejania choinek) umieszczamy w foliowym woreczku (w kształcie rożka) i obcinamy wierzchołek. W miejscu gdzie chcemy przykleić "bombkę" wyciskamy odrobinę lukru i od razu przykładamy cukrową perełkę.
Gotowe choinki oprószamy cukrem pudrem.
źródło inspiracji: zszywka.pl