Keks to jedno z popularniejszych ciast na polskich stołach. Każdy kto uwielbia bakalie - również zakocha się w tym cieście. Mocno bakaliowy wypiek, z przeróżnymi dodatkami począwszy od suszonych moreli, śliwek, daktyli, kandyzowanych ananasów, rodzynek a skończywszy na orzechach laskowych, orzechach włoskich oraz migdałach - prawdziwa uczta smaków dla amatorów bakalii.
Mmmm...
Klasyczny Keks z Bakaliami - Składniki:
szklanka mąki (160 g) + łyżka50 g masła
2 jajka
2 żółtka
1/2 szklanki cukru (lub mniej)
niepełna łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
ok. 350 g bakalii
u mnie:
25 g orzechów włoskich
25 g orzechów laskowych
25 g migdałów
30 g rodzynek
50 g kandyzowanych owoców
35 g suszonych śliwek
25 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
40 g suszonych moreli
40 g suszonych daktyli
Lukier:
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki ciepłej wody
owoce kandyzowane na dekoracje (opcjonalnie)
Klasyczny Keks z Bakaliami - Sposób przygotowania:
Migdały oraz rodzynki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na ok. 10 minut. Następnie osuszamy rodzynki. Migdały obieramy.Wszystkie przygotowane bakalie dość drobno siekamy.
Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiewamy.
Masło wraz z cukrem ucieramy starając się otrzymać puszystą masę. Następnie ciągle miksując stopniowo dodajemy po jednym jajku, a następnie żółtku (po każdym wbiciu jajka masę miksujemy przynajmniej po jednej minucie). Następnie dodajemy sól i partiami wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.
W osobnej miseczce umieszczamy pokrojone bakalie i wsypujemy łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy starając się, aby mąka pokryła każdą bakalie - dzięki temu zabiegowi podczas pieczenia suszone owoce oraz orzechy nie opadną na dno.
Bakalie dodajemy do przygotowanego ciasta i dokładnie mieszamy.
Masę wlewamy na wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką formy keksowej (12cm x 20cm). Wyrównujemy brzegi i umieszczamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni.
Pieczemy ok. 40-50 minut do suchego patyczka.
Gotowy keks studzimy.
Lukier:
Cukier puder wraz z wodą ucieramy do momentu otrzymania gładkiej konsystencji. Gdyby okazał się zbyt rzadki - dodajemy więcej cukru pudru, gdy zbyt gęsty - odrobinę wody.
Gotowym lukrem polewamy ciasto i od razu dekorujemy owocami.