Przepyszny, aromatyczny torcik Bożonarodzeniowy o bardzo świątecznym smaku. Powidła śliwkowe idealnie komponują się z słodziutką masą z kaszki manny i piernikowymi spodami ciasta tworząc piernikowy tort idealny na święta Bożego Narodzenia.
Tort Piernikowy - Składniki:
Ciasto:1/3 szklanki miodu
1/3 szklanki cukru
135 g masła
2 szklanki mąki
2 jajka
łyżeczka sody
2 łyżki przyprawy do piernika
Masa:
2 szklanki mleka
4 łyżki kaszki manny
2/3 szklanki cukru
100 g masła
cukier waniliowy
ok. 200 g powideł śliwkowych
Polewa:
100 g czekolady gorzkiej
100 ml śmietany kremówki 30%
łyżka rumu (lub wódki)
ok. 75 g orzechów włoskich
Tort Piernikowy - Sposób przygotowania:
Spody Piernikowe:Masło razem z miodem i cukrem podgrzewamy w rondelku do rozpuszczenia. Całkowicie studzimy.
Mąkę przesiewamy razem z sodą. Do mąki dodajemy jajka, przyprawę do piernika i wystudzone masło z miodem i cukrem. Mieszamy za pomocą miksera do otrzymania gładkiej konsystencji. Masa ma być gęsta, jednak powinna pozostać lekko klejąca. W razie konieczności można dosypać niewielką ilość mąki jednak nie za dużo ponieważ ciasto utraci puszystość. Ciasto umieszczamy na ok. 2 godziny w lodówce (lub ok. 25 minut w zamrażalce).
Po tym czasie ciasto dzielimy na trzy części i formujemy krążki o średnicy ok. 20 cm bezpośrednio na papierze do pieczenia lub w tortownicach wyłożonych papierem do pieczenia. Ciasto będzie klejące, dlatego warto oprószać dłonie mąką podczas formowania ciasta.
Każdy spód pieczemy ok. 20 minut w temperaturze 180 stopni. Piernik będzie miękki tuż po upieczeniu, dlatego zdejmujemy go z blaszki dopiero gdy lekko stwardnieje.
Masa:
Mleko zagotowujemy wraz z cukrem oraz cukrem waniliowym. Następnie dodajemy kaszkę mannę i niemal ciągle mieszając doprowadzamy do wrzenia i zgęstnienia masy. Całkowicie studzimy.
Następnie masło miksujemy na puch i stopniowo, partiami dodajemy kaszkę mannę ciągle mieszając.
Na dno tortownicy z obręczą wykładamy jeden ze spodów i smarujemy go niezbyt grubą warstwą konfitur śliwkowych. Następnie wykładamy połowę masy, wykładamy kolejny krążek ciasta i znów smarujemy konfitura, a następnie masą. Całość przykrywamy górną częścią tortu.
Polewa czekoladowa:
Śmietankę podgrzewamy (nie doprowadzamy do wrzenia) i wrzucamy połamaną czekoladę oraz alkohol. Zdejmujemy z ognia i energicznie mieszamy do otrzymania gładkiej konsystencji. Powstałą kuwerturą polewamy wierzch tortu piernikowego. Następnie od razu posypujemy drobno posiekanymi orzechami.
Tort powinien spędzić minimum 2 dni w chłodnym miejscu do zmięknięcia piernika. Im starszy - tym pyszniejszy.