Wilgotna rolada stworzona na wzór nadzienia z tradycyjnych Rogali Marcińskich popularnych szczególnie w Poznaniu, gdzie podczas obchodów dnia Świętego Marcina - 11 listopada cieszą się największą popularnością. Drożdżowe, rozpływające się w ustach ciasto nasiąknięte niebiańskim w smaku nadzieniem z białego maku, migdałów i orzechów włoskich to smak, który koniecznie trzeba spróbować - świetna, nowatorska alternatywa dla klasycznego drożdżowego makowca.
Rolada Drożdżowa z Białym Makiem, Migdałami i Orzechami (Nadzienie jak z Rogali Marcińskich) - Składniki:
Ciasto:600 g mąki pszennej
250 ml mleka
100 g cukru
100 g masła (rozpuszczonego)
4 żółtka
25 g świeżych drożdży
pół łyżeczki soli
Nadzienie:
500 g białego maku
150 g orzechów włoskich
100 g migdałów
150 g masy marcepanowej
100 g biszkoptów
ok. szklanka cukru
łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
odrobina aromatu migdałowego
drobno pokrojone rodzynki (opcjonalnie)
4 białka
Lukier:
szklanka cukru pudru
ok. 4 łyżki ciepłej wody
bakalie do posypania wierzchu (np. siekane orzechy, migdały, skórka pomarańczowa)
Rolada Drożdżowa z Białym Makiem, Migdałami i Orzechami (Nadzienie jak z Rogali Marcińskich) - Sposób przygotowania:
Ciasto:Mleko lekko podgrzewamy. W ok. 150 ml rozpuszczamy drożdże, dodajemy łyżkę cukru, 3 łyżki mąki - dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 10 minut.
Następnie dodajemy resztę składników i wyrabiamy ciasto. Będzie ono miało dość rzadką konsystencje więc najlepiej przygotować je w food procesorze lub hakami do ciasta drożdżowego. Jeżeli jednak ciasto okazałoby się zbyt rzadkie możemy dodać niewielką ilość mąki - jeżeli natomiast zbyt gęste - mleka.
Odstawiamy do podwojenia objętości w ciepłe miejsce (ok. 1,5 h).
Nadzienie:
Migdały wrzucamy do wrzątku a po kilku minutach obieramy ze skórki.
Mak sparzamy wrzątkiem, odsączamy z nadmiaru wody, a następnie mielimy min. dwukrotnie. Mielimy także orzechy włoskie, migdały, skórkę pomarańczową i rodzynki (jeśli ich używamy). Masę marcepanową miksujemy lub ugniatamy widelcem na możliwie najrzadszą konsystencję, biszkopty bardzo drobno kruszymy (na piasek). Wszystkie te składniki łączymy ze sobą, dodajemy aromat, cukier i wszystko miksujemy (masa będzie bardzo gęsta). W osobnym naczyniu ubijamy białka na sztywną pianę, a następnie dodajemy do maku z bakaliami i bardzo delikatnie mieszamy do otrzymania gładkiej, puszystej konsystencji.
Wyrośnięte ciasto podsypujemy mąką i rozwałkowujemy na grubość ok. 0,7 - 1cm tworząc prostokąt. Po całej powierzchni ciasta (pozostawiając ok. 3 cm margines boków i górnego brzegu) rozsmarowujemy przygotowane nadzienie. Następnie zwijamy z dołu w górę tworząc roladę. Brzegi zlepiamy, boki podwijamy pod spód i przekładamy do formy na roladę (ok. 12 x 35 cm) wyłożoną papierem do pieczenia (zlepionymi brzegami do dołu).
Roladę pieczemy ok. 40-50 minut w temperaturze ok. 180 stopni do mocnego zrumienienia brzegu
Lukier:
Gdy rolada przestygnie możemy przygotować lukier.
Cukier puder ucieramy wraz z wodą przez dłuższą chwilę do osiągnięcia pożądanej konsystencji. Gdy masa okazałaby się za rzadka dodajemy więcej cukru pudru, jeżeli natomiast za gęsta - odrobinę wody.
Przygotowanym lukrem polewamy wierzch rolady i od razu posypujemy siekanymi bakaliami.