Sernik Krakowski to tradycyjny sernik na kruchym spodzie z kruchutką "kratką" na wierzchu polaną lukrem. Sernik krakowski to klasyka wśród wypieków, charakteryzuje się zwartą, gęstą masą serową z dodatkiem otartej skórki cytrynowej, a przy tym jest delikatny i rozpuszczający się w ustach - deser idealny na każdą okazje.
Tradycyjny Sernik Krakowski - Składniki:
Ciasto:300 g mąki pszennej
150 g masła (schłodzonego)
2/3 szklanki cukru
3 żółtka
cukier waniliowy
szczypta soli
łyżka śmietany (opcjonalnie)
Masa Serowa:
1 kg tłustego twarogu
300 g cukru
6 żółtek
2 białka
200 g masła
budyń waniliowy (proszek)
skórka otarta z jednej cytryny
ok. 100-150 g rodzynek
Lukier:
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki ciepłej wody
skórka pomarańczowa
Tradycyjny Sernik Krakowski - Sposób przygotowania:
Ciasto:Masło kroimy na niewielkie kawałki, dodajemy resztę składników i szybko zagniatamy elastyczne ciasto (można użyć food procesora). Gdyby ciasto okazało się zbyt "suche" dodajemy jeszcze trochę śmietany. Masę dzielimy na dwie części: jedna mniejsza, druga troszkę większa. Odstawiamy do lodówki na minimum 30 minut.Masa serowa:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Ser mielimy trzykrotnie. Masło wraz z cukrem i żółtkami ucieramy. Następnie stopniowo dodajemy ser i budyń w proszku cały czas ucierając.
Białka lekko spieniamy, dodajemy do masy serowej i delikatnie mieszamy. Na końcu wsypujemy rodzynki oraz otartą skórkę ze sparzonej wcześniej cytryny .
Następnie formę (ok. 21x28 cm) wykładamy papierem do pieczenia, a boki smarujemy tłuszczem. Dno wyścielamy większą ilością ciasta, a następnie wykładamy przygotowany ser.
Z pozostałej części ciasta formujemy "wałeczki" z których następnie tworzymy kratkę na wierzchu sera.
Sernik wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 1 h, po czym wyłączamy piec i pozostawiamy sernik w piekarniku na kolejną godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ciasto. Studzimy.
Lukier:
Cukier puder ucieramy razem z wodą do otrzymania gładkiej konsystencji. Gdyby okazał się za rzadki dodajemy więcej cukru pudru, jeśli zbyt gęsty - wody.
Przygotowanym lukrem polewamy wierzch sernika krakowskiego i ozdabiamy skórką pomarańczową.